Пам’ятка бібліотекаря щодо роботи з батьками
1. До батьків кожної дитини необхідно проявляти щиру повагу. Спілкування з батьками повинно бути не на шкоду юним читачам, а на користь.
2. Вивчення сімей читачів повинно бути тактовним та об’єктивним, передбачати подальшу просвіту батьків, корекційну роботу
3. Для більш результативного спілкування бібліотекареві потрібно мати інформацію про сім’ю читача, а саме: загальні відомості про батьків або осіб, що їх замінюють; житлові умови сім’ї, її матеріальний стан; рівень педагогічної культури батьків; авторитетність сім’ї в очах дитини; ступінь значущості виховного впливу батьків на дитину; сімейні звичаї, традиції і ритуали; виховні можливості сім’ї.
4. З метою вивчення сім’ї бібліотекар може використовувати різні методи психолого-педагогічної діагностики: спостереження, бесіди, тестування, анкетування, ділові, інтерактивні ігри, тренінги.
Ваша дитина у дзеркалі читання (тест для батьків учнів 5-8 класів)
1. Чи часто ви читали вголос своїй дитині, коли вона ще не вміла робити це сама? а) Практично кожного дня (5); б) часто (4); в) рідко, приділяю цьому мало часу (3); г) рідко, тільки якщо попросить (2); д) ніколи цим не займався (1).
2. Пригадайте, чи легко вашій дитині далося навчання читанню? а) Так, це пройшло швидко, без сторонньої допомоги (5); б) для цього знадобилось небагато часу (4); в) ми довго займалися з нею (3); г) мої зусилля були марними; вона навчилась читати у школі (2); д) ні, зараз читає погано (1).
3. Спробуйте визначити інтерес вашої дитини до читання за наступними критеріями: а) це стало її улюбленим заняттям (4); б) читає багато, але тільки програмові твори (2); в) читання її мало цікавить, читає дуже рідко (1); г) дуже часто доводиться змушувати брати книгу в руки (0).
4. Спостерігаючи за дитиною, яка читає, у вас склалося враження, що: а) насилу вникає в суть твору (1); б) читає дуже поспішно, не вникаючи в зміст (2); в) повністю занурюється у читання, часто не помічаючи, що робиться навкруги (3).
5. Коли ви просите переказати прочитане, дитина: а) не може цього зробити (0); б) часто плутається, забуває основні деталі (1); в) переказує прочитане близько до тексту (3); г) додає до прочитаного від себе, фантазує (4).
6. Якщо ваша дитина зайнята читанням цікавої книжки, а по телебаченню починаються мультфільми, вона: а) кине книгу, почне дивитись мультфільм (0); б) буде продовжувати читати, відволікатись і поглядати на екран (1); в) телевізор не може перешкодити читанню, це лише п’ятихвилинний перепочинок, потім знову сідає читати (3).
7. Якщо у вашої дитини є власна книжкова полиця, спробуйте по ній визначити коло читання дитини: а) читає все (0); б) обожнює детективи і пригоди (1); в) дуже складна шкільна програма, тому читає лише програмові твори (2); г) читає щось ліричне (3); д) „легка” література не входить до її інтересів (4); є) це класика і наукова література (5).
8. На ваш погляд, на читання вашої дитини впливає: а) школа (2); б) телебачення, кіно (1); в) ви – батьки (3); г) дитина сама правильно вибирає собі книги (5); д) щось інше (4).
9. Як дитина ставиться до творів, які вивчають у школі? а) Читає охоче (3); б) насилу виносить (2); в) зовсім не читає (1).
10. Де дитина бере книги для читання? а) З дитинства відвідує бібліотеку (4); б) у себе вдома (3); в) у друзів (2); г) важко відповісти (1).
11. Як ви самі оцінюєте свої здібності у керівництві читанням своєї дитини? а) Гарно, бо читання для мене – один з основних методів її виховання (5); б) добре, я вважаю, що читання займає важливе місце у розвитку дитини, але книги вона повинна вибирати самостійно (4); в) задовільно, я не слідкую за тим, що і як читає моя дитина, це обов’язки школи (3).
Результати: 9-15. Увага! Книга не входить у коло інтересів вашої дитини. Можливо, ви дуже мало приділяєте цьому часу і уваги. Спробуйте виправити помилку, почитайте разом, почніть із легких творів. Обов’язково обговорюйте прочитане – це зблизить вас. Проконсультуйтеся з бібліотекарем дитячої бібліотеки. Він допоможе вам і вашій дитині.
15-30. Ваша дитина належить до категорії читачів, які читають час від часу і вибирають літературу за шкільною програмою. Дитина буде читати книгу за необхідністю, але, на жаль, потреби у самостійному читанні не має. Більше розповідайте про книги, які ви читали, так щоб дитині захотілось їх прочитати.
31-49. Ваша дитина багато читає і робить це з задоволенням. Коло її читацьких інтересів широке. Вона правильно самостійно вибирає літературу. Читання такої дитини не потребує постійного контролю, бо ви вже прищепили їй любов до книги. Це вже цілком сформований читач. Але спілкування з приводу прочитаного ніколи не буде зайвим.
50-56. Якщо ваша дитина увійшла до цієї групи читачів, ми вітаємо вас! У житті вашої дитини книга займає перше місце. Книга є членом вашої родини, а ваша дитина – талановитий читач, має образну пам’ять і здібність до фантазування. Але будьте обережні, дивіться, щоб читання не відволікало від реальності.
Анкета для батьків
1. Чи маєте ви домашню бібліотеку?
2. Чи велика вона?
3. Як часто ви купуєте книги для своєї дитини?
4. Чи активно читає ваша дитина?
5. Скільки приблизно книг за рік прочитує ваша дитина?
6. Яким книгам вона надає перевагу?
7. Де ваша дитина бере книги для читання?
8. Чи обговорюєте ви з дитиною прочитану книгу?
9. Чи дозволяєте ви своїй дитині читати книги не за віком?
10. Як ви вважаєте, хто повинен виховувати у дитини любов до книги: ви, учитель чи бібліотекар?
11. Чи читаєте ви книги?
12. Скільки, приблизно, за рік ви прочитуєте книг?
13. Як часто ви купуєте книги для себе?
14. Чи виховує книга вас особисто?
15. Де ви берете книги для читання?
16. Чи обговорюються прочитані книги у вашому домі всією сім'єю?
17. Як ви заохочуєте дитину до читання?
18. Чи пояснюєте ви дитині, для чого потрібне читання книг?
19. Чи здійснюєте ви перевірку техніки читання дитини?
20. Чи приносить вам особисте задоволення читання книг?